خانه‌ی تاریخی پیرنیا به عنوان یکی از مهمترین بناهای تاریخی شهر نایین، الگوی مهم معماری و هنری خانه‌های تاریخی منطقه و کویر مرکزی ایران محسوب می‌گردد.

این خانه متعلق به دوران صفویه بوده و از اجزای مختلفی از جمله ورودی، دالان‌های متعدد، هشتی، غلام گردش، ایوان شاه‌نشین، اتاق نشیمن، گودال باغچه، باغ و بخشهای مختلف دیگر تشکیل شده است. این بنا از مجموعه خانه‌های متعددی تشکیل می‌شده که هر کدام با کاربردی متفاوت و مخصوص ساخته شده است. و شامل اندرونی، بیرونی، حیاط خلوت و ... می‌باشد. این خانه، به عنوان خانه حاکم نایین محسوب می‌شده و در ابتدا شخصی به نام قاضی نور‌الهدی در این خانه زندگی می‌کرده و در دوران قاجاریه به خاندان پیرنیا رسیده و شخصی به نام میرزا احمدخان پیرنیا، حاکم نایین در این خانه زندگی می‌نموده است. از مهمترین ویِژگی هنری خانه پیرنیا ، وجود نقاشی‌های دیواری و گچ‌بری‌های بسیار زیبای آن که در ایوان شاه‌نشین، اتاق تشریفات و اتاق مخصوص حاکم بوده و هم اکنون نیز آثار آن بجاست را میتوان یاد نمود. این گچ بری‌ها در قسمت فوقانی، بخش‌های ذکر شده را شامل گردیده که در آن کتیبه های با اشعار مختلف، عظمت معماری و هنر را نشان می‌دهد.

این گچ‌بری‌ها شامل قاب‌های متعددی بوده و داستان‌های هفت‌پیکر نظامی شامل: داستانهای خسرو‌ و شیرین، یوسف و زلیخا، صحنه‌های شکارگاه ، داستانهای عاشقانه و خیالی را به نمایش گذاشته است. ترکیب تزئینات معماری و گچ‌بری‌ها و نقاشی‌ها، زیبایی زایدالوصفی را به نمایش کشیده است. از دیگر تزئینات زیبای این خانه می‌توان به  تزئینات معماری کاربندی‌ها، یزدی‌بندی‌ها و رسمی‌بندی‌ها اشاره کرد. در نقاشی‌های موجود در قسمت‌های این بنا، نقوش گیاهی، هندسی، گل و مرغ، اژدها و حیوانات مختلف زیبایی آن را دو چندان نموده است. یکی از بخش‌های مهم این بنا، وجود فضای گودال باغچه در مرکز حیاط بوده که به عنوان تابستان نشین خانه و به جهت دسترسی به آب قنات حفر گردیده است. این خانه در سال 1349 توسط وزارت فرهنگ و هنر خریداری و پس از انجام مرمت‌های مورد نیاز بنا در اسفند سال 1373 به موزه مردم شناسی کویر نایین تبدیل گردید که در آن بازدیدکنندگان از طریق دیدن لوازم و وسایل تاریخی یا بازسازی شده که در جای جای فضاهای خانه و ویترین‌ها قرار گرفته است، با فرهنگ مردمان کویر و حاشیه کویر آشنا میگردند که شامل نمایش زندگی کویری و وسایل کشاورزی، اودات نظامی، پوشاک مردم، صنایع دستی و هنرهای سنتی، آداب ‌و‌ رسوم و اعتقادات بومی می‌باشد.

 


برچسب‌ها: موزه نایین, خانه‌ی تاریخی پیرنیا

تاريخ : پنجم بهمن ۱۳۹۱ | ۱۰:۲۱ قبل از ظهر | نویسنده : رونالدو |
  • یک کلوپ
  • ریش
  • سی ام اس